Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 13 - 2023

StorbritanienEllie Goulding - By The End Of The Night (Pop)
inter1908 | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:09

Holland DR CongoClaude - Ladada (Mon Dernier Mot) (Pop)
vancairo | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:09

Sverige Storbritanien HollandSam Feldt, Jonas Blue, Endless Summer & Violet Days - Crying On The Dancer Floor (Dance/Electronica/House)
inter1908 | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:08

Natalia Przybysz - Siostrzenstwo (Pop)
Philip | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:08

Corine - Cést Si Beau (Disco/Hi-NRG)
Philip | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:08

StorbritanienTwinnie - The Way I Loved You (Singer/Songwriter)
vancairo | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:08

Flash - Up To No Good
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 02. april 2023 kl. 02:06

26½ år er der gået siden Porn Kings hittede i vinteren 1996-1997 med nummeret "Up To No Good". Det var i den periode hvor 303´eren virkelig var i vælten, og jeg faldt da også for nummeret i sin tid.

 

Det er en umulig opgave at indspille en ny version af det nummer, der lever op til originalen, og heller ikke her lykkes det. Det er ikke decideret dårligt, men det er altså svært at leve op til Porn Kings fede version.

USAAcraze - Take Me Away (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:53

Tyskland ItalienMauro Picotto - Like This Like That (Luca Debonaire & Da Clubbmaster Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:53

Storbritanien USAFred Again.., Skrillex & Four Tet - Baby Again.. (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:53

Storbritanien Australien New ZealandJolyon Petch Ft. Lou LaBelle - Spinning Around (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:52

Tyskland ItalienP. Lion - Happy Children (Stereoact Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:52

Tobias Rahim Ft. Barcode Brothers - Toget Danmark
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 01. april 2023 kl. 01:50

Efter fem uger uden Tobias Rahim på 1. pladsen, troede vi måske at hans halvandet år lange totaldominans af toppen af CB Denmark-Danmark (kun delvist udfordret af Andreas Odbjerg) var ved at drive over.

Fem Nr 1.-hits er det blevet til i den tid og en par Top-10-hits oveni.

Men det der med pauser, er det vist kun album-kunstnere der tager sig - eller nogle af dem. Ellers så drejer det sig ligesom i kapitalismen og mere, mere, mere - og så lidt til. Indtjeningen bliver aldrig for stor.

Tobias Rahim og folkene bag ham er ingenlunde en undtagelse fra dette, så derfor er han nu klar med en spritny single - "Toget".

Nummeret sampler albumtracket "Train" fra Barcode Brothers albummet Swipe Me fra 2000. Samme album som storhittet "Dooh Dooh" er fra - der netop nu samples af Lizot & Shibiu på "Dooh Dooh (Stereo Sound)" - jo, Barcode Brothers skal også have fyldt pengekassen op igen.

Det lyder skam fedt - og man skulle som EuroDance-fan vel også være et skarn, for at mene det modsatte. Jeg kan naturligvis bedst lide det ufortyndet, men når det nu er, så er det meget fedt.

Og hvem ved - måske scorer Tobias Rahim sig endnu et Nr. 1-hit - og så vil der være et Dance-track Nr 1. i Danmark .... se dét kunne være fedt igen at have.

Om det sker må tiden vise. Der er flere konkurrenter om topspottet - bla. flere af hans ældre numre. Og så ja - Andreas Odbjerg er da også lige klar med et nyt udspil :-)

partyfever | Lør. 01. april 2023 kl. 08:54

En hyldest til legendariske Train Århus 😀

StorbritanienNeck Deep - Heartbreak Of The Century (Rock)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:29

IrlandThe Answer - Livin´ On The Line (Rock)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:29

USAMacklemore Ft. DJ Premier - Heroes (Urban)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:28

USAFall Out Boy - Heartbreak Feels So Good (Rock)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:28

TysklandLord Of The Lost - Blood & Glitter (Rock)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:28

USAAll Time Low - Modern Love (Rock)
vancairo | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:28

Baba Ali - Burn Me Out
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 31. marts 2023 kl. 01:27

Vi skal en tur til London, hvor Baba Ali holder til.

Navnet er nyt for mig, men musikken lyder mest som en blanding af house/techno og new wave anno 1980, inklusive de mere rockede effekter.

 

Med "Burn Me Out" føler jeg mig med andre ord straks sat 40 år tilbage i tiden til musikken som den lød dengang.

StorbritanienEverything But The Girl - Run A Red Light (Pop)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:59

IrlandRóisín Murphy - CooCool (Pop)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:59

BelgienHooverphonic - Don’t Think (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:57

StorbritanienSlowthai - Feel Good (Alternative)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:56

USASophie B. Hawkins - Better Off Without You (Pop)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:56

USANessa Barrett - Bang Bang! (Pop)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:55

StorbritanienPet Shop Boys - Living In The Past (Pop)
vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:55

Meum Zel - Bounce Danmark
(Urban)

vancairo | Torsdag den 30. marts 2023 kl. 00:45

Mads Moldt vandt X-Factor 2022 - ikke at jeg så det. Jeg er blevet X-Factor allergisk, efter alt for mange års skuffelser med talentshowet.

Det var da heller ikke Mads Moldt der vandt på hitlister - det gjorde Lasse Skriver. 

Han nåede dog (behændigt nok) ikke liveshowene, men fik i stedet stukket en pladekontrakt i hånden med det samme.

For ham er det blevet til to Top-10 hits på CB Denmark-Danmark-listen og samlet over et år i Top-100 med sine udspil - ganske vist er de seneste floppet.

Mads Moldt´s X-Factor-vinder-single "Clingy" nåede en 18. plads - og samlet har han 5 uger på Top-100.

Nu hjalp det ganske sikkert ikke på sagen at Moldt straks efter sejren, skiftede til navn til kunstnernavnet Meum Zel. 

Men det er nu symptomatisk at X-Factor-vindere ikke får noget ud af deres sejre - i hvert fald her i DK. Eneste reelle sejrsherre et den første - Martin Hedegaard og dette mest af alt fordi at DR pushede ham - og senere igen, hjalp ham med hans comeback som Saveus og siden - sammen med TV2 har givet ham masser af hjælp.

Meum Zel er nu tilbage med en EP og herfra er det nummeret "Bounce" vi har fat i.

Det er R´n´B/Rap som en skrabet eller mere eksperimental Justin Timberlake. Det lyder ganske fedt og skulle pladeselskabet vælge at poste ordentlige penge i det (det er blevet til en "EP-video" på 1.14 minutter) og skulle DR eller en af de store kommercielle kanaler kaste sig over udspillet, så kunne "Bounce" sagtens blive et pænt hit herhjemme. Men ingen af tingene er sket - endnu i hvert fald.

Hverken "Bounce" eller de andre EP-tracks har gjort større væsen af sig på download- eller streaming-listerne, endda trods Meum Zel optråde med to af dem i weekendens X-Factor.

Måske det er fordi Justin Timberlake-sounden ikke er hot længere. Måske det skyldes at en X-Factor-vinder er forbandet herhjemme. Måske det skyldes de manglende muskler bag udgivelsen. Måske det hele bare venter på at tage fart.

Jeg ved det ikke - men overraskende er den manglende succes deprimerende nok, ikke.

Men skulle man sammenligne den gejst og den indsats Meum Zel tilsyneladende kaster i musikken, med en tidligere X-Factor-vinder, så kunne et godt bud være netop Saveus.

Så måske?

I hvert fald får "Bounce" chancen som tester på tirsdag som tester på CB Denmark-Danmark - skulle den ikke gå ind på listen på egen hånd.

 

partyfever | Tors. 30. marts 2023 kl. 08:41

Det er klart eb ulempe at han er et produkt af latterlige X faktor, men for Søren hvor er “Bounce” et fedt track. Sådan et track som ville hitte stort i USA. Med den rigtige artist

KinaZhang Zhehan - Magnificent Life (Pop)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:23

USA Puerto RicoEladio Carrión Ft. Bad Bunny - Coco Chanel (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:23

SydkoreaJimin - Like Crazy (Pop)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:22

Spanien Puerto RicoRosalía & Rauw Alejandro - Beso (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:22

NigeriaAyra Starr - Sability (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:22

Storbritanien USAJungle Ft. Erick The Architect - Candle Flame (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:22

MexicoYng Lvcas & Peso Pluma - La Bebe (Remix) (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:21

NigeriaBNXN fka Buju, Kizz Daniel & Seyi Vibez - Gwagwalada (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:21

USANF - Motto (Urban)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:20

MexicoPeso Pluma - Por Las Noches (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:20

Alex Megane - Friday I´m In Love
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 29. marts 2023 kl. 00:18

Blandt de store klassikere med britiske The Cure er "Friday I´m in Love", og netop den har Alex Megane nu kastet sig over.

Jeg vil naturligvis til enhver tid holde på The Cures version fra 1992, men lukker jeg lige øjnene for at det er en coverversion, vil jeg ikke udelukke at det kan blive til en moderat placering i bunden af min hitliste en af de kommende uger.

 

The Cure nåede selv 17.-plads hos mig i http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=395" target="_blank">maj 1992. Men dengang var konkurrencen benhård med alle de nye ting der skete med musikken på det tidspunkt, både indenfor indie-rock og dance.

partyfever | Ons. 29. marts 2023 kl. 21:57

Det er godt nok en discount udgave…

Danmark GrønlandJens Kleist - Pakkaluaagami (Urban)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:55

DanmarkStine Bramsen - Blonde & Blank (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkMalte August - Tilbage Til Mig Selv (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkSkinz - Alfabet (ABC) (Urban)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkJacob Aksglæde - Huset Brænder (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkSubnesia Ft. Nordal - Baila Gitano (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkMina Okabe - Talk To Me (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

DanmarkLaus Band - Var Det På Fanø (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:54

Neon Capital - Just A Man Danmark
(Synthpop)

Philip | Tirsdag den 28. marts 2023 kl. 08:52

Martin bøge, manden bag Electric Lady Lab og The Loft udgiver i dag musik med sit synthpop-projekt, Neon Capital.

 

Denne gang er stemningen over lyden mere eftertænksom i nummeret "Just a Man".

DanmarkSelma Higgins - Sunlight (Pop)
vancairo | Mandag den 27. marts 2023 kl. 10:28

DanmarkFew Wolves & Hooh - True To Me (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 27. marts 2023 kl. 10:28

DanmarkBastian Bertelsen - Balance (Pop)
vancairo | Mandag den 27. marts 2023 kl. 10:28

Ugens HitPick

Wasia Project - Petals On The Moon Storbritanien Kina
(Pop)

vancairo | Mandag den 27. marts 2023 kl. 10:09

Ugens HitPick er fra UK - og fangede vancairo i hans egne fordomme!

Da jeg hørte nummeret og så videoen, tænkte jeg "hehe det her nummer ville P3 elske at spille, for de kan ikke hører at duoen ikke er fra DK-USA-UK-AUS-SE!".

Men jo, søskendeduoen Wasia Project er faktisk fra UK - de har bare en kinesisk mor.

Således sat på plads, så kan vi gå videre til musikken.

William Gao og Olivia Hardy er bror og søster, skuespillere og musikkere.

"Petals On The Moon" er et stykke fremragende tidsløst Pop - eller måske mere - bagudskuende. For der er hentet inspiration fra de sidste 4-5 årtier og flettet det fremragende ind i nutidens lyd. Personligt kan jeg høre så forskellige som Billy Joel og Keane i udspillet her.

Så glem fordommende - og snup en lytter til Wasia Projects udspil, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024