Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 12 - 2023

StorbritanienEd Sheeran - Eyes Closed (Pop)
vancairo | Søndag den 26. marts 2023 kl. 11:25

DanmarkDejah Makar - Di Di Diva (Urban)
vancairo | Søndag den 26. marts 2023 kl. 11:25

DanmarkLong Island - Jylland Kalder (Pop)
vancairo | Søndag den 26. marts 2023 kl. 11:25

Hardinger Band - Guld Og Grønne Skove Danmark
(Pop)

Philip | Søndag den 26. marts 2023 kl. 11:23

I 1973 blev Shu-bi-dua første gang kendt, dengang som et slags husorkester for Danmarks Radio. Først med deres tredje LP, der udkom i 1976, fremstod de som en mere selvstændig gruppe, og her var der også længere mellem coverversionerne, som deres første to plader ellers havde været fyldt med.

 

Det er godt to år siden Michael Bundesen afgik ved døden, og med ham gik Shu-bi-dua også i graven.

 

I stedet huserer de resterende bandmedlemmer under navnet Hardinger Band, opkaldt efter gruppens anden sanger, Michael Hardinger.

 

I "Guld og Grønne Skove" er der tonsvis af referencer til de gamle klassikere fra gruppen, specielt deres første ti LP´er.

USAThe Chainsmokers & Cheyenne Giles - Make Me Feel (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 25. marts 2023 kl. 00:21

FrankrigClara Luciani - Tout Le Monde (Sauf Toi) (Pop)
vancairo | Fredag den 24. marts 2023 kl. 14:29

USARay Dalton - Do It Again (Pop)
vancairo | Fredag den 24. marts 2023 kl. 14:29

USACordae Ft. Anderson .Paak - Two Tens (Urban)
vancairo | Fredag den 24. marts 2023 kl. 00:23

SverigeIn Flames - Meet Your Maker (Rock)
vancairo | Fredag den 24. marts 2023 kl. 00:23

USABelinda Carlisle - Big Big Love (Pop)
vancairo | Torsdag den 23. marts 2023 kl. 00:20

StorbritanienKae Tempest - Nice Idea (Alternative)
vancairo | Torsdag den 23. marts 2023 kl. 00:20

New ZealandBenee - Green Honda (Pop)
vancairo | Torsdag den 23. marts 2023 kl. 00:20

StorbritanienShakin´ Stevens - All You Need Is Greed (Rock)
vancairo | Torsdag den 23. marts 2023 kl. 00:20

StorbritanienThe The - One Dollar One Vote (Alternative)
vancairo | Torsdag den 23. marts 2023 kl. 00:19

USATaylor Swift - All Of The Girls You Loved Before (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:04

SydkoreaJimin - Set Me Free, Pt. 2 (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

ColombiaKarol G - Mientras Me Curo Del Cora (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

USAMeghan Trainor - Mother (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

USAToosii - Favorite Song (Urban)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

JapanYu-Ka - Hoshizukiyo (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

USA MexicoEslabon Armado & Peso Pluma - Ella Baila Sola (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:03

SydkoreaTwice - Set Me Free (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:02

USAMorgan Wallen - Everything I Love (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:02

TaiwanAccusefive - Your Guilt-trip (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:02

StorbritanienArrDee & Cat Burns - Home For My Heart (Urban)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:02

ArgentinaMiranda! & Lali - Yo Te Diré (Pop)
vancairo | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:02

ItaloBrothers & Chipz - 1001 Arabian Nights Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 22. marts 2023 kl. 00:00

Mange af jer der fulgte hitlisterne på Hitsurf i 00´erne, husker sikkert Italobrothers, der bl.a. havde et stort hit, også ude i den virkelige verden, med "Stamp on the Ground" omkring årsskiftet 2009/2010.

 

Nu har de fundet sammen med hollandske Chipz, der havde en række store hits nede i Europa, blandt andet med "1001 Arabian Nights", der nåede 1.-plads i Holland, Østrig og Tyskland tilbage i 2004.

DanmarkD1MA - Forsvinder Aldrig (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:03

DanmarkEmma Hørlyck - P3 Pige (Pop)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:03

DanmarkBranco - Daglig Dosis (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:03

DanmarkJimilian - Fucked Up (Pop)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:03

DanmarkStepz - Sifu (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:03

DanmarkStepz & Kesi - Sammen Med Dig (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

DanmarkKira Skov - Girls (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

DanmarkD1MA - Til Vi Dør (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

DanmarkLarry - 16 (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

DanmarkSon Of Sun & The BombaSquad - The Funkiest (Funk)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

DanmarkStepz & Gilli - Hop Ind I Bilen (Urban)
vancairo | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:02

Vintage Culture, Bhaskar & Meca Ft. The Vic - Tina
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 21. marts 2023 kl. 00:00

Bag navnet Vintage Culture gemmer sig en brasiliansk DJ, der hedder Lukas Rafael Hespanhol Ruiz, og der er lidt retro over lyden. Også Meca ser ud til at komme fra Brasilien, mens navnet Bhaskar mere ser indisk ud.

 

Musikken er som en omgang tung house, men alligevel med en god portion godt humør.

DanmarkMagly - Convenience (Pop)
vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:25

DanmarkThe Jürgen Clubs - Soft (Alternative)
vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:24

DanmarkSaso - Watch Me (Pop)
vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:24

DanmarkSoraya - Wake Me Up (Urban)
vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:24

DanmarkBjørnskov - Kun Et Kys (Pop)
vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:24

Ugens HitPick

Inji - The One Tyrkiet
(Pop)

vancairo | Mandag den 20. marts 2023 kl. 00:18

Ugens HitPick er hentet fra Inji - en tyrkisk sangerinde, der p.t. går på universitet i USA.

Inci Gurun er født i Tyrkiet og deltog allerede som 8 årig i klassiske piano-konkurrencer. 

Som ung begyndte hun at optræde med især Jazz, men har givet sig af med en hel del forskellige genrer.

På "The One" er der et mishmash, af alt fra Pop, Funk, House og Indie. Smagsdommerne er sikkert vilde - men det var nu TikTok der først fandt hende.

Efter at have indspillet en EP sammen med en ven og uploadet et par klip på TikTok, gik hun pludseligt viralt, hvilket naturligvis hurtigt fik pladeselskabernes interesse.

Så nu satses der lidt mere på det spritnye udspil her - og her på ChartBase kaster vi os med på bølgen.

Snup en lytter til Inji og hendes "The One", folkens!

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024