Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 30 - 2023

Jubël - Triple A Sverige USA
(Urban, Pop)

Philip | Søndag den 30. juli 2023 kl. 00:54

Kool & The Gang på svensk vis anno 2023 er hvad jeg vil sætte som stempel på dette nummer med Jubël.

Den svenske duo består af Sebastian Atas og Victor Sjöström, og de kommer fra Halmstad i det sydlige Sverige.

Selv om urbangenrerne ikke er det der hitter mest hos mig, er der alligevel et eller andet over dette nummer, der fanger mig.
Og så går den ind som nyhed på MartinESC's hitliste i denne uge.

Ugens HitPick

Issey Cross - Bittersweet Goodbye Storbritanien
(UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 12:12

We are back - og det er ugens HitPick også!
Vi starter lidt nemt ud med at tage til UK og kaste os over velkendte lyde fra sangerinden Issey Cross.
"Bittersweet Goodbye" sampler The Verve's "Bitter Sweet Symphony" fra 1997 der selv bygger på flere numre.
Nu er det så Drum & Bass-genren der kaster sig over samplingen og det er den australske producer Luude, der står for produktionen.
Han har allerede flere coverhits på samvittigheden. Størst med "Down Under" originalt fra Men At Work.
Det er første gang Issey Cross gæster os - officielt.
For faktisk har hun lagt vocal til et par Dance-/-Club-tracks det seneste års tid - bla, fra Wilkinson, Nathan Dawe og - Luude.
Snup en lytter til hendes fede udspil "Bittersweet Goodbye", folkens!

Philip | Lør. 29. juli 2023 kl. 18:16

Wow, hvor lækkert!

The Verves 1997-hit var primært snuppet fra Rolling Stones - The Last Time fra 1965.
Men skal vi være mere nøjagtige, så var det Andrew Oldham Orchestras version, også fra 1965, der dannede grundlaget for "Bittersweet Symphony".
https://www.youtube.com/watch?v=9YrllfAMwHI

Philip | Søn. 30. juli 2023 kl. 08:42

Jeg tjekkede lige min egen hitliste. Faktisk lå den nr. 1 for præcis 26 år siden. Min hitliste holdt pause den 25. juli og 1. august, så listen fra den 18. juli var den gældende på dette tidspunkt i 1997.
http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=639&aar=1997

ItalienGabry Ponte & Hosanna - One By One (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

StorbritanienBecky Hill & Chase & Status - Disconnect (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

Storbritanien USA ItalienMeduza Ft. Sam Tompkins & Em Beihold - Phone (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

USA AlbanienBebe Rexha - Call On Me (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

USAChris Stapleton - White Horse (Rock, Country/Americana)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

IrlandNadine Coyle - If I Lay Here (Chasing Cars) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

USAThe Shindellas - Last Night Was Good for My Soul (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 11:10

Alex Christensen & The Berlin Orchestra - Wonderful Days (Harris & Ford Remix) Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 29. juli 2023 kl. 00:00

En af de klassikere, der virkelig er blevet voldbrugt i coverversioner, er Charly Lownoise & Mental Theos hit fra 1994, "Wonderful Days".
"Originalen" var i sig selv en cover, nemlig på Tony Ronald - "Help Ayudame" fra 1970, der i 1971 blev indspillet på engelsk under titlen "Help, Get Me Some Help".

Men det er altså 1994-versionen, der har gjort den til en klassiker indenfor dancegenrerne, og nu er det Alex Christensen, a.k.a. U96, der har genindspillet den.

USAWill.I.Am & Britney Spears - Mind Your Business (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

SverigeTitiyo - Tigern (Pop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

IslandStjórnin - Stjórnlaus (Pop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

StorbritanienS Club - These Are The Days (Pop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

ThailandBlackbeans - Perfect (Pop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

NigeriaYemi Alade - Fake Friends (Iró Óre) (African/Afropop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

KasakhstanKeshyou & Bellezzo - Hula Hoop (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 28. juli 2023 kl. 07:39

USARival Sons - Bird In The Hand (Rock)
vancairo | Torsdag den 27. juli 2023 kl. 13:56

USABlack Stone Cherry - Screamin´ At The Sky (Rock)
vancairo | Torsdag den 27. juli 2023 kl. 13:56

USAGreta Van Fleet - The Falling Sky (Rock)
vancairo | Torsdag den 27. juli 2023 kl. 13:56

StorbritanienYungblud - Lowlife (Alternative/Indie/Folk, Pop)
vancairo | Torsdag den 27. juli 2023 kl. 13:56

StorbritanienBlur - St Charles Square (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 27. juli 2023 kl. 13:56

USAJason Aldean - Try That In A Small Town (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:38

USA Canada Puerto RicoTravis Scott, Bad Bunny & The Weekend - K-Pop (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:38

SpanienQuevedo - Columbia (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:37

IndienShilpa Rao - Kaavaalaa (Dance/Electronica/House, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:37

IndienShubh - Still Rollin (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:37

SydkoreaNewJeans - ETA (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 26. juli 2023 kl. 11:37

Danmark IslandEyjaa - Summer Hungover (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkTarick - Lucky Day (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkMorten Ft. Theresa Rex - All In (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkAnton Walter - Drøm Stort, Don’t Stop (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkPauline - Den Lykkelige Ungdom (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkAxel Johansson Ft. Camilia - Galaxy (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkPak - Herfra (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkLalou - Tidal Wave (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkDew - Superstar (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkBoye & Sigvardt - Involvedd (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

DanmarkCamma - Min Tid (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 14:31

Masha Kondratenko - Lyuly Lyuly Ukraine
(East European/Balkan)

Philip | Tirsdag den 25. juli 2023 kl. 05:00

Læser man den ledsagende tekst under ukrainske Masha Kondratenkos seneste video, hersker der ikke megen tvivl om hvilken side hun indtager i krigen mellem Putin og Ukraine.

Det samme gjaldt "Vanka Vstanka", som hun hittede med hos mig i vinter. Så vidt jeg kunne læse mig til, var denne Vanka Vstanka det ukrainske ord for det som vi på dansk kalder "babuskadukke", og i omkvædet sang hun i så fald: "Babuskadukke, gør ligposen klar".

Lyuly Lyuly (engelsk translitteration; den danske, som jeg selv foretrækker, ville naturligvis være "Ljuli Ljuli") betyder i øvrigt direkte oversat "vugge-vugge". Hvad man så skal lægge i det, ved jeg måske om et halvt år, når sangen for længst er blevet uaktuel i hitlistesammenhæng.

USA Australien Puerto RicoPNAU - Stars (Disco/Hi-NRG)
Philip | Mandag den 24. juli 2023 kl. 00:00

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024