Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 45 - 2023

5utra - Davay Sbezhim (Iskorki) Rusland
(Pop)

vancairo | Søndag den 12. november 2023 kl. 10:52

5utra er en russisk duo, der består af Anna og Nikita Belyakov, der er mand og kone.
De har udgivet musik i nnogle år og p.t. har de et kæmpe hit hjemme i Rusland - og mange nabolande, med "Davay Sbezhim (Iskorki)" (Google-translate "Let's Rin Away (Sparkles)").
Det er typisk og velproduceret russisk Pop, med dance-elementer og et nummer der bare vokser og vokser hos én.
Snup en lytter!

USANick Carter - Made For Us (Pop)
inter1908 | Lørdag den 11. november 2023 kl. 11:22

Norge StorbritanienJax Jones, D.O.D & Ina Wroldsen - Won´t Forget You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. november 2023 kl. 11:22

Storbritanien USAMark Knight, Green Velvet & James Hurr - The Greatest Thing Alive (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. november 2023 kl. 11:22

Storbritanien USA ItalienCorey James & Hiisak & Roland Clark - The Underground (House of God) (Steve Angello Edit) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. november 2023 kl. 11:22

David Guetta & Kim Petras - When We Were Young (The Logical Song) Tyskland Frankrig
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Lørdag den 11. november 2023 kl. 11:15

Den franske super DJ David Guetta har forlængst opdaget (som mange andre) at der er hits at score ved at sample gamle Dance hits. Denne gang er det Scooter’s version af Supertramps “The Logical Song” fra 2001 som samples.
På vokal får han hjælp af den tyske sangerinde Kim Petras, som i hjemlandet er mest kendt for at være den yngste transgender person til at gå igennem en transformation fra ham til hende.
“When We were young” bliver ikke lige så stor som sidste års giga hit “I’m Good” hvor Guatta samplede Eiffel 65 klassikeren “Blue (Da be dee”.
Jeg elskede Scooters udgave af “Logical song” og denne nye opdaterede udgave er skam også anvendelig på dansegulvene.

Storbritanien KosovoDua Lipa - Houdini (Pop)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:27

DanmarkNik & Jay - November Freestyle (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:27

USAMike Shinoda - Already Over (Rock)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:27

USAVictoria Monét - On My Mama (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:27

SverigeArmy Of Lovers - Israelism 2023 (Pop, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:26

Storbritanien USASophie Lloyd Ft. Lzzy Hale - Imposter Syndrome (Rock)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:26

PolenTop Girls & Gesek & Quirky - Kiedy Mnie Dotykasz (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:26

StorbritanienThe Rolling Stones - Mess It Up (Rock)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:26

Spanien MexicoAitana & Danna Paola - Aqyne (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:26

Mustbejohn - Just A Glimpse Storbritanien
(Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Fredag den 10. november 2023 kl. 11:25

Mustbejohn (John Mccartney) er en britisk kunstner, der mixer rap, spoken-word, pop og indie.
På "Just A Glimpse" går det hele op i en højere enhed.
Det lyder som om der samples fra et andet nummer på udspillet, men har ikke kunnet finde ud af hvilket.
Uanset så er det et fedt og catchy udspil og var i overvejelse til ugens HitPick - men alt skal helst ikke være britisk.
I stedet et kort HitTip af nummeret - og entry på plads 8. af undertegnedes egen Bruger-liste.
Snup en lytter.

USABrittany Howard - What Now (Alternative/Indie/Folk, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

StorbritanienOMD - Anthropocene (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

Storbritanien USATrevor Horn, Iggy Pop & Phoebe Lunny - Personal Jesus (Alternative, Country/Americana)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

StorbritanienSlowdive - Alife (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

StorbritanienDizzee Rascal - How Did I Get So Calm (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

PolenKult - Na Lodce W Oslo (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

Duran Duran Ft. Victoria DeAngelis - Psycho Killer Storbritanien Italien
(Rock, Pop)

vancairo | Torsdag den 09. november 2023 kl. 08:47

Det amerikanske band Talking Heads var og er for smagsdommeragtigt til mig.
Nuvel jeg er handikappet af, at jeg sjældent lytter til tekster og mere på musik, production, sound og helhed i dette.
Deres nummer "Psycho Killer" fra 1977 er nu blev indspillet af Duran Duran med hjælp fra Måneskin's Victoria DeAngelis ( med håb om at ramme de unge) og det er der faktisk kommet et ret fedt nummer ud af.
Duran Duran med et snert af David Bowie, kunne man fristes til at sige.
Hit er i officiel hitliste-forstand bliver der ikke tale om. Det er 30 år siden "The Wedding Album", sidst smed store chart-hits af sig, med "Ordinary World" og "Come Undone".
Omlægningen til streaming-chars levner ikke plads til det, næsten uanset hvor fedt det måtte være.
Men på album- og radio- og koncert-fronten er Duran Duran stadigvæk store stjerner og det lever deres version af "Psycho Killer" bestemt op til.

Tester på ugens CB 25+chart, sammen med nyt fra Beatles, OMD, Trevor Horn og Iggy Pop.

SydkoreaJung Kook - Standing Next To You (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

StorbritanienBeatles - Now And Then (Pop, Rock)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

USA MexicoFuerza Regida & Marshmello - Harley Quinn (Latino/Reggaeton, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

SydkoreaLe Sserafim - Perfect Night (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

BrasilienMC Ryan SP, Mc Luki, DJ GBR, MC PH & Mc IG Ft. TrapLaudo, Mc Kadu, MC GH Do 7, MC Don Juan, Mc Davi - Let´s Go 4 (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

SydkoreaJung Kook - Hate You (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. november 2023 kl. 12:17

DanmarkGilli & Kesi - 555 (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:16

DanmarkKind Mod Kind - Ung & Smuk (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:16

DanmarkBaloosh Ft. Omar - Danser Med Dæmoner (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

Danmark GrønlandIvaana Ft. Jens Kleist - Tarrarsuut (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkBarcode Brothers - It´s A Fine Day 2023 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkVilma - Rør Ved Min Kind (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkOutlandish - Locura (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkSnuggle - Game On (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkCapitals - Fire (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:15

DanmarkUng-Skab - Sol Gennem Regn (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:14

Danmark Færøerne CanadaLena Anderssen - Home Tonight (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:14

Danmark BelgienGilli Ft. Makar - Spinner (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:14

DanmarkSophia Fredskild - Bad For Me (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:14

DanmarkGilli & Benny Jamz - Vise Dig Vejen (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 13:14

Agnes Hartwich - Cult Leader (Golden Retriever) Danmark
(Alternative)

vancairo | Tirsdag den 07. november 2023 kl. 00:04

Danske Agnes Hartwich har nået CB Denmark-Danmark-listen to gange tidligere.
Først en enkelt uge på plads 88. med "Deep Dark Blue" tilbage i 2021 og året efter med "Damn Wauw" der med hjælp som som P3's Uundgåelige, fik 8 uger og et peak på plads 47.
Nu hedder udspillet "Cult Leader (Golden Retriever)" og er et funky indiepop-nummer, med en god portion internationalt potentiale.
Det minder undertegnede om Blu DeTiger og Biig Piig's "Crash Course" fra sidste sommer, som jeg var ret vild med.
Nu har et fedt nummer aldrig automatisk betydet, at det blev et hit. Men nutildags er det endnu længere væk. Især hvis man er kunstner fra et land som Danmark, der synes at have droppet alle forsøg på international succes.
Men i det mindste er der lavet en musikvideo til her. Ganske vist en billig én af slagsen, med lyrik henover - og dermed meget smart undskyldt som en "lyrikvideo".
Men det giver noget visuelt og et billede af kunstneren og det har og vil altid give noget ekstra.
Men på audio-siden alene, er "Cult Leader (Golden Retriever)" også et hit. Som det mindste et IndiePop-hit.
Enhver smagsdommer-blog, -radio eller -liste vil elske udspillet fra Agnes Hartwich her. Så må vi bare se om de nogensinde kommer til at hører det.
Indtil videre er det funky nummer tester på denne uges CB Denmark-Danmark-chart.

RumænienMinelli - No Tears (Pop)
inter1908 | Mandag den 06. november 2023 kl. 15:33

USAConan Gray - Killing Me (Pop)
inter1908 | Mandag den 06. november 2023 kl. 15:33

SverigeVictoria Nadine - Hope Ur Miserable (Pop)
inter1908 | Mandag den 06. november 2023 kl. 15:33

Ugens HitPick

Jzyno Ft. Lasmid - Butta My Bread Ghana
(African/Afropop)

vancairo | Mandag den 06. november 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick er hentet i Ghana, fra sangerne JZyNo og Lasmid.
Førstnævnte er født i Liberia men nu bosat i Ghana.
De har begge ca. 4-5 år på bagen med musikken, men med "Butta My Bread" her, har de ramt rigtigt.
Naturligvis (fristes man til at sige) via bla. TikTok og en kendt dans. Men ikke desto mindre er det mellow lille popudspil ret så catchy på egen hånd også.
Igen - alt for kort, med dets kun 2.27 sekunder.
Dette kan dog vise sig handy, når/hvis en eller andet kendt amerikansk sanger "hijacker" nummeret og skal have lagt et vers eller to ind til sig selv. Så det kan ramme mere internationalt.
Indtil videre er det dog kun de to unge gutter her på coveret og det klarer de ganske fint.
Snup en lytter til AfroPop-hittet "Butter My Bread" fra JZyNo Ft. Lasmid, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024