Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 45 - 2020

DanmarkMaximillian - I Know Better (Pop)
vancairo | Søndag den 08. november 2020 kl. 00:25

DanmarkHenrik Blomme - Hele Vejen (Urban)
vancairo | Søndag den 08. november 2020 kl. 00:25

DanmarkJærv - Du Er Buret Inde Med Så Meget På Sinde (Pop)
vancairo | Søndag den 08. november 2020 kl. 00:24

GusGus Ft. Vök - Higher Island
(Alternative)

Philip | Søndag den 08. november 2020 kl. 00:22

GusGus er blandt de navne som jeg egentlig kun har kendt af navn, men ikke rigtigt bidt mærke i før.

 

Det islandske band startede som et film- og skuespillerkollektiv, men i 1995 begyndte de også at udgive musik, hovedsageligt indenfor elektronisk musik.

Lyden er nærmest hvad jeg ville forvente af elektronisk, alternativ musik fra det islandske.

Irland ItalienMeduza Ft. Dermot Kennedy - Paradise (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:11

StorbritanienWh0 - You Got Me (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:11

USA TysklandMike Dunn - If I Can´t Get Down (Mousse T.´s Funky Shizzle Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:11

DanmarkMuri Ft. Jytte - Dumb (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:11

TysklandEisbrecher - Eins, Zwei, Polizei (Rock)
vancairo | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:10

Julie Et Joe - Marelle Storbritanien Frankrig
(Pop)

Philip | Lørdag den 07. november 2020 kl. 01:08

Selv om musikken helt igennem lyder fransk, så er det kun den ene halvdel af duoen her, der er fransk. Julie Big er fra et band der hedder Le SuperHomard, men Joe Moore er fra Storbritannien.

 

Som sagt, så er musikken meget typisk fransk, og de angiver da også bl.a. Air som en af deres inspirationskilder, omend lyden her mere minder mig om Mylene Farmer.

 

USAMoneybagg Yo Ft. City Girls & DaBaby - Said Sum (Remix) (Urban)
vancairo | Fredag den 06. november 2020 kl. 00:03

USAJhene Aiko Ft. H.E.R. - B.S. (Urban)
vancairo | Fredag den 06. november 2020 kl. 00:03

StorbritanienM1llionz - Lagga (Urban)
vancairo | Fredag den 06. november 2020 kl. 00:03

USAPublic Enemy Ft. Cypress Hill & George Clinton - Grid (Urban)
vancairo | Fredag den 06. november 2020 kl. 00:03

Sylver X Angemi & Dave Crusher - Losing My Religion
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Fredag den 06. november 2020 kl. 00:01

Sylver er tilbage! Et af mine favorit Dance acts som har givet os et hav af fantastiske udspil lige fra "Turn The Tide" til ABBA coveret "Lay Your Love On Me".

Sylver er sammen med fremadstormende Angemi og Dave Crusher ude med en coverversion af R.E.M klassikeren "Losing My Religion".

Der er tale om en fantastisk vokal tilsat lækre nutidens Dance beats og heldigvis har man beholdt hele den originale tekst.

Philip | Lør. 07. november 2020 kl. 23:09

Det er svært at lave en cover på det nummer, men Sylver har lykkedes fint med det.

I øvrigt dejligt at se et hittip fra dig igen :-)

StorbritanienPorridge Radio - 7 Seconds (Alternative)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:05

StorbritanienIdles - War (Rock)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:05

USABruce Springsteen - One Minute You´re Here (Singer/Songwriter)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:05

StorbritanienBring Me The Horizon - Teardrops (Rock)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:04

TysklandSoman - Border (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:04

StorbritanienErasure - Fallen Angel (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:04

IrlandRonan Keating - Forever Ain’t Enough (Pop)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:04

Storbritanien Holland TysklandMaxxima Ft. Kristina Safrany & MC Fixx It - In My Mind (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:04

SpanienMarta Sánchez - Brillar (Pop)
vancairo | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:03

Night Club - Gossip USA
(Alternative)

Philip | Torsdag den 05. november 2020 kl. 02:01

Amerikanske Night Club har eksisteret gennem det meste af 2010´erne, og nu er de ude med deres tredje album.

Herfra får vi nu anden singleforsmag med nummeret "Gossip", der mest af alt lyder som en blanding af New Wave og synthpop.

SydkoreaTwice - Can´t Stop Me (Synthpop)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:54

JapanLisa - Homura (Rock)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:54

USALuke Combs - Forever After All (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:54

NigeriaWizkid Ft. Burna Boy - Ginger (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:54

USAAriana Grande - 34+35 (Urban)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:53

StorbritanienHarry Styles - Golden (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:53

SydAfrikaMapara A Jazz Ft. Ntosh Gaz & Colano - John Vuli Gate (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:53

Puerto RicoBad Bunny & Jhay Cortez - Dakiti (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:53

CanadaChromeo - Clorox Wipe (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:52

FrankrigYseult - Bad Boy (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:52

Titta - Marsiin Finland
(Pop)

Philip | Onsdag den 04. november 2020 kl. 12:51

En af vittighederne om Finland og deres musikscene går på hvor mange metalbands der er pr. indbygger der.

 

Men også når det gælder andre genrer, herunder både dance og pop og som her grænselandet mellem pop og synth, kommer der meget fra den kant.

Blandt disse er dette nummer med Titta, der er 33 eller 34 år gammel (28 år i februar 2015), og som gjorde sin debut i 2014 med singlen "https://www.youtube.com/watch?v=w8_NN5Y8fpc" target="_blank">Maailma loppuu tänään".

 

"Marsiin" betyder "Mars", men om det er planeten Mars hun synger om, eller om det handler om at hun leder prinsen på den hvide hest, har jeg ikke kunnet finde ud af, selv om jeg rent faktisk forsøgte at google sangteksten.

DanmarkBranco - Hundo (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:47

DanmarkUro - Når Jeg Blir´ Til Jord (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:46

DanmarkTOM And His Computer Ft. Roxy Jules - Puzzle (Rock)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:46

DanmarkSkinz Ft. Fouli - Klassiker ´96 (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:46

DanmarkSoleima - Force Of Nature (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:46

DanmarkShe´s A Sailor - Some Space For Me (Rock)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 13:46

DanmarkTrey & Zay Ft. Maurice & Papito - Ikk Min Skyld (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 02:19

DanmarkCarmon Ft. Benny Jamz - Playstation (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 02:19

DanmarkBen & Tan - Hallelujah (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 02:18

DanmarkSuspekt Ft. Anne Linnet - Lykken Kommer (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 02:18

DanmarkCarmon Ft. Stepz - Deadline (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 02:18

Koyote - Delete Sydkorea
(Asian/J-pop/K-pop)

Philip | Tirsdag den 03. november 2020 kl. 01:40

Vi skal en tur til Sydkorea, hvor Koyote har været fremme i mange år.

Allerede for 10 år siden http://www.chartbase.dk/hitlister/testforslag1.php?u=201025#tip8403">tippede vancairo nummeret "Return", og allerede dengang havde de mindst 10 år på bagen.

 

Musikken lyder som en meget poppet udgave af typisk Melodigrandprixmusik som det har lydt de sidste 10 år, og så sad jeg her med samme spørgsmål som Johnski Beat stillede i kommentarfeltet under vancairos hittip, nemlig: Synger de på koreansk eller engelsk?

Og ja, de synger altså på koreansk. Tror jeg.

Ugens HitPick

Zeeba - I Got You USA Brasilien
(Singer/Songwriter)

vancairo | Mandag den 02. november 2020 kl. 00:35

Brasilien - eller officielt USA står for denne uges HitPick.

Zeeba /Marcos Lobo Zeballos) er født af brasilianske forældre - i USA. Men alligevel opvokset i Brasilien.

Han hittede stort tilbage i 2016 som featured på nummeret "Hear Me Now" og har siden gæstet CB yderligere to gange - alle gangene i selskab med bla. den brasilianske DJ Alok.

Nu er han på egen hånd med nummeret "I Got You" som han har skrevet sammen med den hollandske sangerinde Anouk. Et hjertevarmt go-happy popnummer, med lige akkurat nok alternativt touch til, at det bør være svært at afvise for de fleste radioplayliste-udvalg. Ikke mindst hvis de ser ham som amerikaner:-)

Uanset nationalitet, så er ChartBase klar til at give Zeeba og hans fremragende "I Got You" lidt ekstra fokus i denne uge.

Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December4950515253

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024