Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 22 - 2023

Marry - Don´t Worry, Besoffen Tyskland
(Dance/Electronica/House, Schlager/Dansktop/Volksmusik)

Philip | Lørdag den 03. juni 2023 kl. 00:05

Det lader til at tyskerne har taget den et skridt videre med deres blanding af dance og schlagerpop. Nu lader det til at de også er begyndt at blande en sjat happy hardcore eller i hvert fald kommerciel trance ind over.

I "Don't Worry, Besoffen" er gøres der også heftigt brug af vocoder (eller måske autotune - det er ikke altid jeg lige kan høre forskel på de to ting).

Lia Larsson - Pank Sverige
(Dance)

Philip | Lørdag den 03. juni 2023 kl. 00:02

For små to måneder siden tippede jeg “Fara Ner på Byn” med den svenske TikTokker Lia Larsson.

Nu er hun igen på banen med en ny video, men denne gang er der ikke råd til byturen, for hun er “pank”, altså “flad” på dansk, så derfor må hun røve en bank.

Sangen berører også den noget triste tendens i nutiden, hvor fattigfolk føler sig fristede til at tage kviklån i stedet for bare at undvære, som var den eneste mulighed i min ungdom, hvilket omvendt også betød at jeg altid har været gældfri, når man ser bort fra studie- og boliglån.

Aleph - I´m On Fire Italien
(Dance, Disco/Hi-NRG)

Philip | Fredag den 02. juni 2023 kl. 00:23

Gennem de seneste 10 år er der igen kommet en masse ny italodisco, og i kølvandet på det er også flere af de gamle navne dukket op igen.

Det gælder også Aleph, der havde et one hit-wonder på min hitliste i begyndelsen af 1988 med “I’m In Danger“. Den nåede 2.-plads på min hitliste den 5. februar 1988.

Nu er der nyt fra den kant, og denne gang har Mirko Hirsch, der er et af de store navne på den nye italoscene, været inde over som producer. Og naturligvis er den også blandt “testerne” på min top-20 i den kommende uge.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024