Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 18 - 2023

Tyskland ItalienLarse - A Part Of (Riva Starr Saturn Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. maj 2023 kl. 12:25

Irland JamaicaJazzy - Giving Me (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. maj 2023 kl. 12:25

Tyskland Frankrig ItalienHypaton & David Guetta Ft. La Bouche - Be My Lover (2023 Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. maj 2023 kl. 12:24

TysklandAlle Farben - Intersexion (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. maj 2023 kl. 12:24

StorbritanienPaul Woolford, Lewis Thompson & MNEK - 16 Again (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 06. maj 2023 kl. 12:24

USAFoo Fighters - Rescued (Rock)
vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:04

USAGreta Van Fleet - Meeting The Master (Rock)
vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:03

StorbritanienTherapy? - Poundland Of Hope And Glory (Rock)
vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:03

CanadaDanko Jones - Guess Who´s Back (Rock)
vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:03

SverigeMando Diao - Get It On (Rock)
vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:03

Two Hearts - Eurovusion (Open Up) New Zealand
(Comedy)

vancairo | Fredag den 05. maj 2023 kl. 00:00

New Zealand vil gerne være med ved Eurovision Song Contest. I hvert fald hvis man spørger comedy-duoen Tow Hearts.

Laura Daniel og Joseph Moore er klar med "Eurovusion (Open Up)" der ganske humoristisk fortæller hvorfor New Zealand også bør være med ligesom f.eks Australien og hvor meget de elsker Europa.

Udover det, et både catchy popnummer og en morsom tilhørende musikvideo.

Mere seriøst kan man tilføje at med både Israel og Australien som deltagere, så er geografien i hvert fald ikke en hindring for deltagelse, men omvendt - hvor stopper det så?

Svaret er nok at antallet af evt. nye seere og sponsorer kommer til at rykke grænserne for ESC-deltagelse igen og igen de kommende år.

Snup en lytter, folkens!

StorbritanienPeter Cox - Dream Burning Down (Pop)
vancairo | Torsdag den 04. maj 2023 kl. 10:07

RuslandLena Katina - Bella Ciao (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 04. maj 2023 kl. 10:07

ItalienCappella - U Got 2 Know ´23 (Visnadi Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 04. maj 2023 kl. 10:06

BelgienMayorga - Girlcrush (Alternative)
vancairo | Torsdag den 04. maj 2023 kl. 00:11

Heino - Zehn Nackte Friseusen
(Schlager/Dansktop/Volksmusik)

Philip | Torsdag den 04. maj 2023 kl. 00:10

Heino er et af de navne som jeg husker fra den tyske schlagerscene i min barndom i 1970´erne, hvor vi så Hitparade på tysk TV, og med over 50 millioner solgte eksemplarer samlet af sine udgivelser må han siges at have været et af de helt store navne i de tysksprogede lande.

 

Nu er den 84-årige sanger tilbage med "Zehn Nackte Friseusen".

SydkoreaAgust D - Haegeum (Urban)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:20

EgyptenRamy Sabry - Ymken Kher (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:20

USA CanadaThe Weeknd Ft. Future - Double Fantasy (Pop)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:20

Tyskland ØstrigLuciano & RAF Camora - All Night (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:20

USAKane Brown & Katelyn Brown - Thank God (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:19

EgyptenAhmed Mekky - Wala´na (Comedy)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:19

Frankrig HaitiAfricanism Pres. Moonlight Benjamin & Bob Sinclar - Zanmi Kanmarad (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 10:19

ASP - Toxic Invasion Japan
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 03. maj 2023 kl. 09:23

Japanerne skal altid overgå os europæere på deres helt egen måde. Okay, det samme har jeg tit skrevet om franskmændene, men japanerne gør det altså også.

 

Og de vidner om at østasiaterne godt kan producere andet end blød pop. Her er det nærmest Prodigy på japansk vis, og så lige med kvindelig vokal.

Danmark GrønlandJens Kleist Ft. Kuuna - Ajannanga II (Urban)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:28

DanmarkChristopher - Hope This Song Is For You (Pop)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:27

DanmarkWhen Saints Go Machine - Gone (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:27

DanmarkFabräk Ft. Artigeardit - Autostrada (Rock)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:27

DanmarkMagnus Münster - So Last Year (Pop)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:27

Danmark GrønlandTarrak Ft. Suspekt - Uummatima (Urban)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:27

DanmarkMedina - Kun For Mig (Remixes 2.0) (Boye & Sigvardt Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:26

Danmark GrønlandJens Kleist - Nutaraq (Urban)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:26

DanmarkJJ Paulo - Take My Money (African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:26

DanmarkIomfro - Weekend (Pop)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:26

DanmarkRangleklods - Song We Used To Play (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:25

DanmarkBetty Bass - Fuck It (Pop)
vancairo | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:25

U96 - Dance Hall Days Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 02. maj 2023 kl. 00:23

Det er 31 år siden jeg første gang stiftede bekendtskab med tyske U96. Det var dengang han havde et megahit i Tyskland med "Das Boot".

 

De senere år har der efter min mening været længere mellem snapsene, men denne gang sidder den lige i skabet igen. Med sin coverversion af "Dance Hall Days", der oprindeligt var et hit for engelske Wang Chung i 1984, går han ind på 3.-plads på både Pernillas og min hitliste, hvilkiet giver den en 7.-plads på Brugernes Top-50.

 

Originalen nåede i øvrigt 2.-plads hos mig http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=27" target="_blank">den 30. marts 1984.

DanmarkIkonik Ft. Mirza Radonjica - Mistakes (Rock)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:22

DanmarkOK Echo - Is It Over (Alternative)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:21

DanmarkEmma Nicoline - Danser Alene (Pop)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:21

DanmarkLuko Ft. Maisha - Solskin I April (Urban)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:20

DanmarkFirst Flush - I Din Bil (Alternative)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:20

DanmarkVilma - Heltinde (Pop)
vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 11:20

Ugens HitPick

Mia Guisse - Gën Leen Paré (GLP) Senegal
(African/Afropop)

vancairo | Mandag den 01. maj 2023 kl. 10:55

Mens vi slås med lidt tekniske problemer her på CB, så snupper vi lige et "hurtigt" ugens HitTips.

"Gën Leen Paré "(GLP)" er et skønt AfriPop-nummer fra senegalisiske Mia Guisse.

Nummeret handler om at tro på sig selv og finde styrke til det.

Ellers så er det især mellemspillet der gør udspillet ualmindeligt catchy og nummeret der er pop, afropop og dancehall i lige dele vil ikke indtage Top Of The World-listen, men er bestemt et lyt værd.

Snup en lytter folkens!

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024